Skip to content
muge

Patirtis

Projektas: Pasistatyk pats!
Projekto tipas: vystymo projektas
Vieta: Nijmegen, Nyderlandai
Teritorija: 8,4 ha
Užsakovas: Nijmegen miesto savivaldybė kartu su privataus kapitalo korporacija GEM Waalsprong.
Darbai (2011-2012): teritorijos vystymo modelis, tikslinės grupės paieška, viešųjų ryšių kampanija, kūrybinės dirbtuvės su naujakuriais, teritorijos vystymo vizija, detalusis planas, sklypų planai, viešosios erdvės techninis projektas, estetinis planas, architektūrinio projektavimo priežiūra.
Atlikta: Martynas Marozas, dirbant We Love The City (Rotterdamas) komandoje.

Atėjus ekonominiam sunkmečiui teritorijos plėtotojai susidūrė su sunkumais: tapo sudėtinga parduoti tipinius būstus tipiniuose naujuose kvartaluose Nijmegen miesto pakrašty. Tačiau liko dar daug išpirktos žemės statyboms. Teko ieškoti naujo plėtojimo modelio.

Pasiūlyta likusią teritorijos dalį projektuoti kartu su interesantais, kurie galėtų laisvai pasirinkti sklypo dydį ir vietą savo individualaus namo ar verslo pastatų statybai. Dalyvaujant potencialiems pirkėjams, sudarytas teritorijos planas, kuriame suprojektuotos jaukios gatvelės ir kvartalai su laisva sklypų formavimo galimybe. Būsimiems kaimynams pasiūlyta susitarti dėl bendros pastatų stilistikos, medžiagų ir spalvų naudojimo. Taip dar prieš pradedant statybas, susikūrė draugiška ir aktyvi gyvenvietės bendruomenė, kur kiekvienas dalinosi savo patirtimi, kaip suprojektuoti ir pasistatyti savo svajonių būstą. Daugiau nei pusėje teritorijos jau suformuoti ir parduoti sklypai, į pirmuosius pačių susiprojektuotus ir pastatytus būstus įsikėlė naujakuriai. Projekto tinklalapis: www.plantjevlag.nl

 

Projektas: Jaunimo aikštė
Projekto tipas: viešosios erdvės projektas
Vieta: Winterswijk, Nyderlandai
Teritorija: 2 300 m2
Užsakovas: Winterswijk miesto administracija
Darbai (2011): teritorijos planas, projektiniai pasiūlymai, kūrybinės dirbtuvės su bendruomene, techninis projektas.
Atliko: Martynas Marozas dirbant We Love The City (Rotterdamas) komandoje, bendradarbiaujant su Copijn landšafto architektais.

Naujoji miestelio aikštė – netradicinė. Tai lyg jaukus užutekis, kuris vingiuodamas tarp pastatų su trimis skirtingomis funkcijomis apjungia jų kiemus. Jaunimo centro, senjorų apartamentų bei bendruomenių namų kiemai apjungiami į vieną erdvę su trimis skirtingais charakteriais, skirtais atitinkamoms lankytojų grupėms. “Linksmoji dalis” su lauko žaidimais- jaunimui, “žalioji dalis” su skvereliu ir terasomis- senjorams, “formalioji dalis” aplink aikštės prieigas- visiems miestelio gyventojams. Pasiūlius plano koncepciją, kūrybinių dirbtuvių metu aikštės architektūrinės idėjos buvo tikslinamos aktyviai dalyvaujant miestelio administracijai, politikams, bendruomenei ir aplinkinių namų gyventojams. Naujoji aikštė atidaryta 2012 m pavasarį .

 

Projektas: Scandiagade žaidimų ir sporto parkas
Projekto tipas: viešosios erdvės regeneracijos projektas
Vieta: Kopenhaga, Danija
Teritorija: 4800 m2
Užsakovas: Frederiksberg seniūnijos administracija
Darbai (2012-2013): vietos analizė, projekto vizijos kūrimas ir derinimas su vietos bendruomene, gatvės kraštovaizdžio projektas, inžinerinių tinklų projektas.
Atliko: Sigita Simona Paplauskaitė dirbant Active City Transformation (Kopenhaga) komandoje.

400 metrų ilgio Scandiagade gatvės žalia zona, skirianti dvi automobilių juostas, funkcionuoja kaip nelegali automobilių stovėjimo aikštelė ir šunų parkas.
Savivaldybės užsakymu sukurtas kraštovaizdžio projektas siūlo paversti šią erdvę rekreaciniu kaimynystės traukos tašku. Į planavimo procesą buvo įtraukti ir profesionalai ir gyventojai, buvo organizuojamos apklausos ir dirbtuvės su vietos bendruomene. Projekte suplanuotos 3 sporto ir žaidimų aikštelės ir įvairūs landšafto elementai išnaudoja esamą nepanaudotą erdvę ir pakeičia gatvės įvaizdį. Parengtas techninis projektas. Numatyta integruota estetinė ir inžinerinė paviršinių (lietaus) nuotekų valymo ir surinkimo sistema, naudojant ‘lietaus sodus’. Paruoštas projekto įgyvendinimo planas etapais.

 

Projektas: Morgenzon gyvenamasis kvartalas 
Projekto tipas: vystymo vizija
Vieta: Winterswijk, Nyderlandai
Apimtis: 5,9 ha
Užsakovas: Winterswijk miesto savivaldybė
Darbai (2011 – 2013): gyvenamojo kvartalo plėtojimo vizija, viešųjų ryšių kampanija, projektiniai pasiūlymai, derinimai su vietos bendruomene ir potencialiais gyventojais, viešosios erdvės techninis projektas, detaliojo plano koncepcija, reikalavmai pastatų projektams ruošti.
Atlikta: Vytautas Buinevičius, dirbant We Love The City (Rotterdamas) komandoje.

Mažo miestelio savivaldybės administracija ėmėsi pati plėtoti jai priklausančią beveik 6 ha teritoriją. Po konsultacijų su aplinkinių namų gyventojais paruošta kvartalo vystymo vizija. Pasiūlyta būsto tipo įvairovė ir lankstus sklypų išdėstymo planas, suformuluoti reikalavimai pastatų projektams ruošti, kartu su kraštovaizdžio architektais paruoštas viešosios erdvės techninis projektas. Savivaldybė numato įrengti gatveles ir skverus su želdynais, o naujieji gyventojai pagal parengtas taisykles namus gali statytis patys. Numatytas kvartalo vystymas etapais ir šiuo metu vyksta sklypų pardavimas numatant statybą nuo 2014 vasaros. Daugiau apie projektą: www.planmorgenzon.nl.

 

Projektas: Kalniečių gyv. rajono regeneracijos studija
Projekto tipas: regeneracijos studija
Vieta: Kalniečių gyv. rajonas, Kaunas
Apimtis: 12 000 gyventojų
Atlikti darbai (2010 – 2011): išplėstinė Kalniečių gyvenamojo rajono studija miesto kontekste, teritorijos erdvinio potencialo tyrimai, strateginė vizija, viešosios erdvės sutvarkymo bei pastatų atnaujinimo ir statybos galimybių studija, įgyvendinimo proceso schema.
Atliko: Vytautas Buinevičius, dirbant TU Delft Complex Cities studijoje (Nyderlandai).

Apie 60% Kauno gyventojų gyvena “mikrorajonais” vadinamuose sovietinės statybos daugiabučių namų kvartaluose. Daugiabučių likimas buvo nuspręstas dar devintojo dešimtmečio pradžioje, kai buvo privatizuota beiveik 100% visų butų. Nuo tos akimirkos tapo labai svarbu, kaip gyventojai sugebės susitarti ir susibūrę į bedrijas tvarkyti šią nuosavybę. Dėka iniciatyvių bendruomenių pastatų tvarkymas jau įsibėgėja. Tačiau dar ir šiandien nėra aišku, kaip tvarkyti aplinką ir kas galiausiai atsakingas už visą likusią mikrorajonų viešąją erdvę.

Ši Kalniečių gyvenamojo rajono studija parodė, kad aplink daugiabučius esanti žemė gali būti labai vertingas išteklius galintis padėti įgyvendinti naujus gyventojų bendruomenių poreikius bei spręsti viso rajono problemas. Tam galėtų pasitarnauti integruoto sutankinimo strategija.

Viena aišku – viskam tinkančių receptų ir tipinių sprendimų ieškoti neverta. Tačiau vienas iš būdų prieiti prie problemos – pažiūrėti į kiekvieną situaciją atskirai, turint omeny konkretaus miesto kontekstą, rajono lokaciją mieste, esamą aplinkos būklę, bendruomenės poreikius, nuosavybės klausimus ir investavimo potencialą.

 

Projektas: Holbaek sporto kompleksas
Projekto tipas: projektinis pasiūlymas
Vieta: Holbaek, Danija
Teritorija: 42 ha
Užsakovas: Holbaek rajono savivaldybė
Darbai (2013): vietos analizė, skirtingų sporto šakų socialinė ir techninių reikalavimų analizė, pasiūlymai daugiafunkciniam sporto centrui, pasiūlymai pelkių dirvožemio panaudojimui, žmonių aktyvumo skirtinguose regionuose studija.
Atlikta: Sigita Simona Paplauskaitė, dirbant Active City Transformation  (Kopenhaga) komandoje.

Holbaek yra aktyvus miestas turintis daug potencialo teikti sporto funkcijas tiek vietiniu, tiek regioniniu mastu. Sporto komplekso “Holbaek Kilpa” koncepcija stipriai remiasi šiuolaikinio žmogaus gyvenimo būdu, kur sveikas gyvenimo būdas ir judėjimas yra natūrali kasdienio gyvenimo dalis. “Holbaek Kilpa” tai vieta, kuri veikia 24 valandas per parą ir 365 dienas per metus. Nepriklausomai nuo amžiaus, lyties ir socialinės padėties, kiekvienas gali naudotis sporto atviru sporto centru ar tiesiog sustoti pailsėti ir stebėti vykstančias veiklas.

Projektas formuoja teritoriją sujungdamas skirtingų funkcijų pastatus ir atvirus aikštynus vientisos dangos taku – “kilpa”, kurios trajektorija seka natūralų žemės reljefą. Tokiu būdu aikštynai organiškai atranda savo vietą struktūroje, o pelkėtos teritorijos panaudojamos kaip žalieji rekreaciniai elementai siūlantys erdves ir aikšteles neplanuotiems, alternatyviems sporto užsiėmimams.

 

Projektas: Sloeweg regioninio kelio rekonstrukcija
Projekto tipas: infrastruktūros ir kraštovaizdžio projektas
Vieta: Zeeland Provincija, Nyderlandai
Teritorija: 20 km, 11 infrastruktūros statinių.
Užsakovas: Zeeland Provincijos administracija
Darbai (2012): integruotas landšafto ir infrastruktūros rekonstrukcijos projektas, reikalavimų inžineriniam projektavimui sąvadas, estetinis planas.
Atlikta: Martynas Marozas, dirbant We Love The City (Roterdamas) komandoje.

Dvi savivaldybės Borsele ir Goes kartu su Zeeland provincijos administracija sutarė kartu rekonstruoti regioninio kelio N62 ruožą (apie 20 km). Siekiama ne tik padvigubinti transporto juostų skaičių, bet ir iš pagrindų rekonstruoti ir pastatyti naujus viadukus, tiltus, sankryžas, iš viso 11 objektų.

Projekto tikslas – sukurti efektyvią ir tvarią bei vientisą infrastruktūros sistemą išsaugant ir išryškinant istorinį vietos kraštovaizdį. Šis žmogaus rankų per šimtmečius suformuotas Nyderlandų deltos landšaftas – pagrindinė projekto inspiracija. Pylimų išraizgytas polderių kompleksas tampa pagrindu į kurį sklandžiai ir atsargiai įjungiama naujoji infrastruktūra. Sudaryti detalūs reikalavimai inžineriniam projektavimui nustato esminius jungčių sprendimo principus, fizinius parametrus, landšafto struktūrą bei estetinius kriterijus. Projektas patvirtintas, jam numatytas finansavimas, rekonstrukcijos darbų pradžia numatoma 2014 m.

 

Projektas: Deventerio miesto bendrojo plano vizija
Projekto tipas: vizija ir strateginis planas
Vieta: Deventeris, Nyderlandai
Apimtis: 134 km2; 96 000 gyventojų
Užsakovas: Deventerio miesto savivaldybė
Atlikti darbai (2011 – 2013): darbo sesijų su savivaldybės departamento atstovais, verslininkais, investuotojais, regiono savivaldos atstovais moderavimas; strateginio plano koncepcija, investicijų studija, detalaus miesto strateginio žemėlapio sudarymas, planavimo dokumentų rengimas.
Atliko: Vytautas Buinevičius, dirbant We Love The City (Rotterdamas) komandoje.

“Savivaldybė kviečia kartu siekti ekonominio, erdvinio ir visuomeninio atsinaujinimo ir yra atvira jūsų pasiūlymams …” – taip prasideda planavimo dokumentas, kurio pagrindas – aiškumą ir skaidrumą deklaruojanti tvirta miesto pozicija. Aiškiai parodomi kruopščiai atrinkti prioritetai, tiksliai pažymimos teritorijos, kuriose gyventojai ir verslininkai skatinami investuoti, aprašoma kokios veiklos sritys kokiu būdu čia bus skatinamos. Miestas pasirenka kompaktišką vystymo modelį, atsisakoma investuoti į priemiesčius, regeneruojamas miesto centras ir esamos aplinkinės teritorijos, stiprinamas gatvių tinklas, dviračių infrastruktūra, suteikiama vietos gamybos ir perdirbimo pramonei, inovatyvioms technologijoms, upių uostui. Vienas iš tikslų – pritraukti naujus gyventojus suteikiant galimybes gyventi šiuolaikišką miestietišką gyvenimo būdą; atgaivinant patrauklius rajonus prie miesto centro, sutvarkant parkus, sukuriant sąlygas plėtoti individualų verslą ir taip kartu kurti pridėtinę vertę Deventerio miestui.

 

Projektas: Realizuok savo verslo idėją!
Projekto tipas: pastatų konversijos vystymo projektas
Vieta: Winterswijk, Nyderlandai
Apimtis: 8,4 ha žemės ir 11 800 m2 pastatų.
Užsakovas: Winterswijk miesto savivaldybė
Darbai (2011 – 2013): kompleksinė plėtojimo vizija, investuotojų paieška, viešųjų ryšių kampanija, kūrybinės dirbtuvės, pastatų panaudjimo galimybių studija, vystymo scenarijai, projektiniai pasiūlymai, architektūrinio projektavimo priežiūra.
Atliko: Vytautas Buinevičius, dirbant We Love The City (Rotterdamas) komandoje.

Perkėlus tris mokyklas į naują pastatą ir išsikrausčius sporto kompleksui savivaldybės žinioje liko 8,4 ha žemės su vertingais pastatais. Taigi projekto tikslas – pritraukti investuotojus ir nustatyti transformacijos ir vystymo galimybes.

Dalyvaujant vietos bendruomenėms paruošta vizija ir pateikti projektiniai pasiūlymai pristatyti specialiai tam skirtame renginyje bei tinklalapyje adresu www.ikziewinterswijk.nl. Aktyviai dalyvaujant vietos savivaldai į procesą įtraukti miestelio gyventojai palaikė ir padėjo paviešinti projektą. Surasti investuotojai, kurie kartu su vietos verslo ir bendruomenių iniciatyvomis toliau tęsia projektų įgyvendinimą.

 

Veikla: Architektūros fondas 
Tipas: profesinis ugdymas, socialinės iniciatyvos
Vieta: Lietuva
Darbai (2010-2013): paskaitos profesionalams, kultūros renginiai, edukacinės programos vaikams.
Atliko: Sigita Simona Paplauskaitė, dirbant Architektūros fondo komandoje.

Nuo pat susikūrimo (2010) Architektūros Fondo komanda organizuoja dirbtuves, mokymus, paskaitas. Organizacijos savanoriai turi pagrindus sociologijos, psichologijos, lyderystės bei darbo su bendruomene srityse. Architektūros fondas užsiima veikla, skatinančia žmones būti socialiai atsakingais ir pilietiškais aplinkos kūrėjais. 

Aktualiausias vykdytas projektas – “Keliaujančios Architektūros Dirbtuvės”, kur dirbant su vaikais ir jaunimu buvo sukurta ir įgyvendinta 16 unikalių trumpalaikių projektų mažų miestelių viešosioms erdvėms atgaivinti.